Bawełna

Bawełna jest najpopularniejszym i naturalnym włóknem wykorzystywanym do produkcji odzieży. Pozyskuje się ją z dojrzałych nasion bawełnicy, a włókna przypominają wyglądem watę. Produkowana jest głównie w Chinach, Indiach, Turcji i Stanach Zjednoczonych.

Jednym z rodzajów bawełny jest batyst, charakteryzujący się szczególnie delikatną, cienką i przeźroczystą fakturą.

Cechy bawełny i batysty:

Ma szerokie zastosowanie jako jedna z najbardziej uniwersalnych włókien. Szeroko wykorzystywana jest w przemyśle tekstylnym, zachwycając swoimi właściwościami i różnorodnością. Jest materiałem odpornym na rozciąganie i działanie wysokich temperatur. Podczas prania i prasowania można śmiało zwiększyć temperaturę bez obaw o efekt finalny.

Proces prania nie wymaga dodatkowych zabiegów, przez co łatwo utrzymać bawełnę w czystości.

Charakteryzuje się wysoką higroskopijnością. Doskonale chłonie wilgoć, co jest cechą szczególnie docenianą latem.

Jest hipoalergiczna, przez co mogą ją nosić alergicy i osoby o wysokim stopniu wrażliwości skórnej.

Cienkie materiały dobrze przepuszczają powietrze, a grubsze doskonale zatrzymują ciepło, dzięki właściwościom termoizolacyjnym. Bawełna jest miękka, wygodna i przyjemność w noszeniu, przez co zyskała sobie rzeszę zwolenników.

Co można uszyć z bawełny i batysty?

Bawełna ma tak szerokie zastosowanie, że można z niej uszyć praktycznie wszystko począwszy od pościeli, zasłon, ręczników, szlafroków, po bluzki, koszule, spodnie, sukienki, spódnice, kostiumy, garnitury, krawaty, kurtki, płaszcze, kostiumy i bieliznę.

Zalecenia:

Przed przystąpieniem do krojenia materiału, polecamy go zdekatyzować, tzn. uprać w gorącej wodzie, wysuszyć i wyprasować. Możliwe jest samo wprasowanie tkaniny z użyciem gorącej pary. Należy jednak zrobić to bardzo dokładnie. W przypadku, gdy tkanina ma wzory, należy dopasować wszystkie elementy, aby efekt finalny był urzekający. Jeżeli tkanina ma meszek (np. aksamit) należy zwrócić uwagę na linię włosa i odpowiednio dopasować wszystkie elementy.

Główne rodzaje bawełny:

Rodzajów bawełny jest wiele: batyst, bawełna egipska, aksamit, dżins, sztruks, kreton, perkal, popelina, flanela, barchan, atłas, drelich.

bawełna
bawełna

Aksamit

Aksamit to rodzaj bawełny, czyli naturalnego materiału, który pokryty jest meszkiem. Składa się z dwóch, połączonych części: gładkiego podłoża oraz gęstych nitek o równej długości.

Cechy aksamitu:

Aksamit posiada szlachetny wygląd, jest zaliczany do luksusowych i wyjątkowo eleganckich materiałów. Jest niezwykle miękki i przyjemny w dotyku, bardzo wygodny. Cudownie się układa, nadając efektowny wygląd. Sprawia wrażenie przytulności, nadaje otoczeniu ciepłego, oryginalnego charakteru. Często używany w stylizacjach w stylu glamour.

Z uwagi na swoją gęstą strukturę i grubość, przepuszcza mniej światła, przez co doskonale się sprawdza jako wystrój wnętrz, np. zasłona. Jest solidny i mocny, oraz odporny na działanie wysokich i niskich temperatur.

Ma intensywne barwy nadające produktowi charakteru. Doskonale koresponduje z otoczeniem, uwypuklając jego walory i nadając eleganckiego charakteru.

Co można uszyć z aksamitu?

Aksamit wykorzystywany jest w procesie produkcji tekstyliów- poduszek, zasłon, pledów. Chętnie sięga po niego branża meblarska stosując aksamit jako materiał obiciowy mebli, szczególnie kanap, łóżek sypialnianych.

Zalecenia:

W trakcie aranżacji wnętrz należy wziąć pod uwagę odpowiedni bilans wizualny. Materiał przechowywać zwinięty w rulon, a nie poskładany w kostkę, przez co włosy nie zostaną połamane.

Dla usunięcia zabrudzeń należy stosować bardzo delikatne detergenty. Włoski można przeczesać miękką szczotką. Podczas pasowania utrzymywać żelazko w odległości 20 cm od materiału.

Główne rodzaje aksamitu:

Aksamit zaliczany jest do grupy materiałów pluszowych. Ma wiele oblicz, często uwarunkowanych jakością wykorzystanego włókna oraz długością włosa. Główny podział na aksamit pętelkowy i aksamit strzyżony. Inne rodzaje: welur, welwet, goflin, brokat, moleskin, altobasso, aksamit ryty, aksamit utrechecki, , aksamit genueński .

aksamit
aksamit