Len

len Len znany był już w III tysiącleciu p.n.e. Materiał ten jest w pełni naturalny, biodegradowalny, nie szkodzi środowisku. Nie uczula, przez co jest bezpieczny dla alergików oraz osób o wrażliwej skórze. Już od kilku tysięcy lat na całym świecie są doceniane niezwykłe właściwości lnu. Cechuje go ogromna wytrzymałość, odporność na tarcie, rozciąganie i mechacenie.

Umożliwia to długi okres używania - lniane ubrania posłużą długie lata i ciągle będą wyglądać jak nowe. Przy czym jest odporny na działanie wysokich temperatur, można poddawać go procesowi gotowania, bez obaw o uszkodzenie, czy skurczenie materiału. Lniane elementy garderoby idealnie sprawdzają się w warunkach wysokich temperatur.

W czasie upałów zapewnią nieporównywalny z żadnym innym materiałem komfort noszenia. Materiał ten jest przewiewny, lekki, zapewnia przyjemny chłód, szybko schnie i nie elektryzuje się. Ponadto jest niezwykle higieniczny - wykazuje właściwości bakteriobójcze. Len dostępny jest w materiałach o różnej grubości, również z dodatkami włókien bawełnianych, wełnianych itp. Materiał z lnu jest chropowaty, sztywny, nierówny i lekko połyskujący, przez co w finezyjny sposób nadaje kreacji niepowtarzalnego wyglądu. Różnorodność splotu jest spowodowana nieregularną, sztywną i długą strukturą włókna. wyrazista faktura.

len

Co można uszyć z lnu?

Len ma szerokie zastosowanie. Wytwarza się z niego płótna malarskie, ale i garnitury, bluzki, czy koszule. Uważany jest za najbardziej popularny materiał na sukienki letnie. Len ma zastosowanie również w przemyśle tekstylnym jako materiał na prześcieradła, pościele, ochraniacze na materace, obrusy, dywany, pledy czy też zasłony. Często można spotkać mieszanki materiałów powodujące, iż jest bardziej miękki i mniej się gniecie.

Zalecenia:

Z uwagi na tendencję materiału do gniecenia się, zaleca się prasować, kiedy jest jeszcze lekko wilgotny, co znacznie ułatwia proces i uzyskanie doskonałego efektu. Materiał dobrze reaguje na pielęgnację, z czasem nabiera większej miękkości i delikatności.

len